Náučný chodník Považský Inovec, ako už našepkáva jeho názov, vedie územím pohoria Považský Inovec. Začína v jeho najjužnejšej časti, v katastri obce Šalgovce a vedie na sever po vodnú nádrž Nemečky a na vážskej strane po obec Ducové. Prechádza katastrami obcí Šalgovce, Ardanovce, Radošina, Nitrianska Blatnica, Vozokany, Lipovník, Hubina, Ducové, Bojná, Tesáre, Závada, Podhradie, Velušovce, Prašice a Nemečky.
Poloha a popis. Považský Inovec sa nachádza na západnom Slovensku a patrí do Fatransko-tatranskej oblasti. Je 60 km dlhý s premenlivou šírkou 15 až 25 km. Pohorie je najmohutnejšie vo svojej severnej časti, susediacej so Strážovskými vrchmi, ktorej dominuje najvyšší vrch Inovec (1042). Smerom na juh pozvoľna klesá do Podunajskej nížiny, ktorá ho obklopuje. Geomorfologicky sa delí na Vysoký Inovec (Inovec 1042), Nízky Inovec (Bezovec 743), Krahulčie vrchy (Marhát 748) a Inovecké predhorie (bez výrazných vrcholov, na východ od Beckova 550 m.n.m.).
Pamiatky. Medzi najvýznamnejšie historické pamiatky patrí veľkomoravský dvorec Kostolec nad obcou Ducové, rotunda sv. Juraja pri Nitrianskej Blatnici, veľkomoravské hradisko Valy nad Bojnou, či stredoveké pevnosti Beckov, Topoľčiansky, Tematínsky a Hlohovecký hrad prestavaný na barokové sídlo. Za zmienku stojí jaskyňa Čertova pec, v ktorej sa našlo najstaršie jaskynné osídlenie Slovenska.
Turistika a šport. V oblasti sa nachádza niekoľko desiatok kilometrov značených trás, ktoré sú väčšinou nenáročné alebo mierne náročné. Väčšina trás je priechodná aj pre horské bicykle (treba rátať s občasným prenášaním cez skalné prekážky), s peknými zjazdami. V zimnom období je pohorie vhodné na bežkovanie. Pre lyžiarov je tu stredisko Bezovec a niekoľko menších zjazdoviek s vlekom (svahy v Banke, Kalnici, Selci, pod Inovcom a na Úhrade). Pre lezcov je určené hlavne Beckovské hradné bralo, ale aj niekoľko cvičných terénov pri hrade Tematín alebo v Sokolích skalách. Možnosť hipoturistiky ponúkajú Vítkovské stajne či Ranč pod Babicou. Agroturisticky sú zaujímavé viaceré lokality, napr. vinohrady a pivnice pri Radošine, Nitrianskej Blatnici a Tesároch. Vodné nádrže na Duchonke, pri Tesároch, Nemečkách, v Striebornici, či už samotné kúpeľné mesto Piešťany ponúkajú v lete široké množstvo oddychu a zábavy.
Pekné výhľady. Marhát (748,2 m + 16,8 m rozhľadňa), Jelenie jamy (570 m), Topoľčiansky hrad, Skalka nad Záhradou (482 m), Lomec (421 m), Úhrad (685 m).